Soudržnost a obětavost, jmenuje Stránský klíče k pohárovému triumfu

18/07/2022, 21:12Český národní pohárAutor: Jaroslav Kára

Pardubice – Stejně jako v loňském roce i letos ovládl Český národní pohár v malém fotbale pardubický celek, jen místo TFT se jmenuje Laguna. Shodné mají také to, že v play-off dvakrát zvládla obě pardubická mužstva penaltový rozstřel. „Pardubický kraj Českému národnímu poháru vládne,“ usmál se útočník Laguny Josef Stránský.

Josef Stránský s pohárem.
Josef Stránský s pohárem.

Ta už sice měla ve sbírce trofej pro vítěze republikového šampionátu klubů z roku 2017, jenže okruh favoritů byl letos ve Sportovním areálu Prokopávka v Plzni mnohem širší. „Popravdě jsem neměl až takové ambice, že bychom vyhráli. Jsem osoba, která nemá přehnaně velké ambice, jsem pokorný, ale určitě byli v mužstvu tací, kteří věřili. Náš vedoucí a zakladatel Laguny Luděk Hanč zmínil, že na republiku postavíme konkurenceschopný tým, takže mě zajímalo, jak na tom budeme. Malému fotbalu se věnuji teprve od podzimu, takže nevím, jakou kvalitu celky mají. Nakonec se jsme postavili silné mužstvo a dařilo se nám,“ usmál se Stránský.

Přitom Laguna už v prvním utkání základní skupiny, ve kterém zdolala celek Véska Olomouc 2:1, přišla o gólmanskou jedničku. Vlastimil Mičjan se zranil a do turnaje už nezasáhl. „Říkali jsme si v kabině, co se bude dít. Na velkých akcích je kvalitní gólman zkrátka potřeba, je to základní stavební kámen. Nakonec se toho ujal Šmery (Petr Šmeral – pozn. red.), který s námi jeli víceméně jako hrající trenér, a rychle se přeměnil na brankáře. Věděli jsme, že to buď z naší strany bude totální propadák, nebo nás to semkne a vybičuje k lepšímu výkonu,“ sdělil zanedlouho pětadvacetiletý hráč.

Ve druhém utkání Laguna prohrála s Red Teamem Příbram 1:2, takže poslední duel skupiny musela zvládnout. Tým BK Roura Fellas Praha porazila 4:0. „Hrající trenér v bráně říkal, že výkony se nám musejí zlepšovat. Po každém utkání jsme si sedli a řekli si, co jsme udělali dobře a co špatně. Za mě to fungovalo, výkony měly vzestupnou tendenci a věděli jsme, co chceme hrát,“ pravil útočník, který hraje i za pardubický superligový výběr.

Do play-off vstoupila Laguna proti silnému sokovi J-Elita Ostrava. Pardubický celek postoupil po výhře 4:1. „Celý turnaj jsme byli určitým způsobem pokorní, neměli jsme přehnané ambice, hráli jsme týmově, soudržně, našemu výsledku pomohla obrovská bojovnost už od postupu ze skupiny. Soupeř porazil ve skupině BKMK Brno, což byl favorit turnaje. Říkali jsme si, že to bude strašně těžké, ale podařilo se nám vyhrát 4:1, což nám zvedlo sebevědomí. Zjistili jsme, že to půjde tímto způsobem, když do hry dáme obrovskou obětavost,“ popsal.

Ve čtvrtfinále zvládla Laguna první penaltový rozstřel, když 3:2 porazila Union Brdy Příbram. V semifinále proti ní stál Ostravský Zábřeh, jenže duel kvůli vyloučení nedohrál druhý gólman Šmeral. „Měli jsme nejprve velkou gólovku, kterou gólman vytáhl na brankové čáře, a záhy vystřelil soupeř. Šmery to chytil, ale útočník ho dojel, svalil na zem a projevily se emoce, takže náhradní brankář dostal červenou,“ líčil Stránský.

Do branky tak musel další hráč z pole, tentokrát David Lát. „Látys se toho ujal, protože čas od času si na menších turnajích na vesnicích stoupne do brány a jde chytat. Měl k tomu nejblíž, takže neváhal a vzal si rukavice. Po vyloučení Šmeryho jsme šli do čtyř na dvě minuty a říkali jsme si, že zkrátka musíme vydržet, což se podařilo,“ podotkl Stránský, který se stal se šesti brankami nejlepším střelcem týmu v Českém národním poháru.

Po remíze 1:1 následoval opět penaltový rozstřel a opět uspěla Laguna. „Kluci kopali skvěle v obou rozstřelech, proměnili všechny penalty a kluci v bráně v zápasech aspoň jednu penaltu chytili, takže nám dali možnost posunout se dál,“ sdělil.

Jak Šmeral ve čtvrtfinále, tak Lát v semifinále si připsali klíčový zákrok v pokutových kopech. „Ani jeden přitom nepočítal, že dostane rukavice a půjde do brány, oba chytali opravdu skvěle. Řešili spoustu těžkých situací, předvedli zákroky, za které by se ani špičkový gólman nemusel stydět. Pomohli nám i nohama v postupné rozehrávce, což nám dodalo spoustu klidu, mohli jsme přehrávat soupeře, případně držet balon, když jsme měli nahráno,“ chválil spoluhráče Stránský.

Ve finále pardubický celek zdolal pražský tým G.I.C La Plate de Cünde 3:0. „Už jsme věděli, že je to strašně blízko, nezbývá nic jiného než zabrat a makat jeden za druhého na maximum. Nakonec se nám podařilo dát poměrně rychlé slepené góly za sebou, už v půlce jsme vedli 3:0, pak už šlo jen o to neudělat větší chybu a důstojně utkání dohrát,“ popsal útočník.

Laguna si zahraje Ligu mistrů malého fotbalu, kterou od 31. srpna do 4. září přivítá Herceg Novi v Černé Hoře. „Známe se velmi dobře s klukama, kteří ji hráli před rokem, a říkali, že to bylo skvělé. Úroveň je tam samozřejmě jiná, tým už skládáme, jsme připravení vyrazit a reprezentovat Českou republiku,“ prohlásil Stránský.