O domácí titul, Evropu, prestiž. Plzeň hostí Český národní pohár v malém fotbale

04/07/2024, 13:12Český národní pohárAutor: Jaroslav Kára

Plzeň – Ve Sportovním areálu Prokopávka v Plzni se v sobotu rozhodne o tom, které kluby se probojují do Ligy mistrů nebo EMF Eurocupu v malém fotbale. A hlavně, kdo se stane republikovým šampionem. V devět hodin ráno tam totiž odstartuje Český národní pohár. Záštitu nad turnajem převzal hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Momentka z loňského finále, v němž BKMK Brno (v bílém) zdolalo Ostravský Zábřeh 2:0. Foto: Ondřej KutašMomentka z loňského finále, v němž BKMK Brno (v bílém) zdolalo Ostravský Zábřeh 2:0. Foto: Ondřej Kutaš

V roli obhájců titulu vstoupí do turnaje BKMK Brno. „Víme, že každý rok se úroveň Českého národního poháru zvedá a přichází stále mladší, rychlejší soupeři. Máme kvalitu i zkušenosti, ale nechci předbíhat. Jak se říká, půjdeme zápas od zápasu a doufám, že nám to přinese úspěch,“ vyhlížel šance na obhajobu prvenství Patrik Levčík, trenér brněnského prvoligového mistra.

Stříbro před rokem vybojoval Ostravský Zábřeh, který v domácím finále podlehl BKMK 0:2. „Nemůžu mít jiné ambice než titul, je to jedna z posledních věcí, která mi v malém fotbale chybí. Z hráčů, které beru, jsou všichni v topu. Pro nás je motivace vyhrát a náš cíl je Liga mistrů ve Varšavě,“ prohlásil prezident ostravského klubu René Bulař.

Vedle titulu klubového mistra republiky má vítěz Českého národního poháru jistou účast v Lize mistrů, kterou od 5. do 8. září hostí polská Varšava. Tam se patrně podívá i poražený finalista, na semifinalisty čeká boj v EMF Eurocupu, který se od 18. do 21. září koná v Sunny Beach v Bulharsku. Kolik českých celků postoupí do kterého poháru, Evropská federace malého fotbalu teprve určí.

Domácí celky v Plzni zastupují Pilsen Team, Nepál Plzeň a FC Favorit Plzeň. „Na turnaj se těšíme, obzvlášť když ho máme doma. Je to pro nás výzva, určitá zodpovědnost vůči plzeňskému oblastnímu svazu a zároveň příležitost se porovnat s týmy z ostatních oblastních soutěži a zjistit, jak na tom jsme,“ uvedl hrající vedoucí Pilsen Teamu Stanislav Kocour.

Do Českého národního poháru se na základě úspěchu v oblastní lize či poháru kvalifikovalo dvacet celků, které úterní los rozdělil do pěti skupin po čtyřech. „Jelikož ještě nejsou venku soupisky soupeřů, těžko se hodnotí jejich síla, ale tady už nenarazíte na slabého protivníka. Protože se nám na Českém národním poháru dlouhodobě daří a každý se na nás chce vytáhnout, beru všechny týmy za spolufavority,“ pousmál se Levčík, který s BKMK vyhrál Český národní pohár třikrát.

Každopádně silná brněnská generace stárne, takže BKMK kádr postupně obměňuje. „Nemládneme, takže jsme už na začátku sezony řešili posily, protože v průběhu sezony vždy někoho potká zranění, u nás to byli například David Macko nebo David Presl, teď se zpátky dostává Bob Doubravský. Ale tým jsme kvalitně doplnili, takže vezeme to nejlepší, co máme,“ doplnil brněnský kouč.

Ostravský Zábřeh v loňském ročníku dokázal, že se i ze čtvrtého místa skupiny lze dostat až do finále Českého národního poháru, takže tam los moc neřešili. „Vůbec se nedívám, kdo proti nám stojí, musíme porazit všechny, když chceme na jedničku. Loni jsme postupovali na poslední dobrou ze šestnáctky a byli jsme ve finále, takže je jedno, kdo ve skupině je. Nejlepší by bylo, kdybychom měli skupinu s BKMK, Lagunou Pardubice a Spoji Praha, to by nám něco ukázalo,“ povídal Bulař v nadsázce.

Nakonec se Ostravský Zábřeh utká například s Pilsen Teamem. „Přípravu nemáme nějak speciální, dva týdny zpět skončila plzeňská soutěž v malém fotbale, kde byl tým pohromadě a prakticky ve stejném složení budeme hrát i v sobotu. Věřím, že jsme na sebe zvyklí, ale zároveň víme, že Český národní pohár bude o level či dva výš,“ uznal Kocour.

S čím se tedy vrhnou domácí naděje do turnaje? „Do poháru jdeme s tím, že chceme vyhrát, jinak nemá cenu se účastnit. Jestli na to máme, se dozvíme v sobotu,“ pousmál se vedoucí plzeňského celku.

Před Ostravským Zábřehem sice je cesta napříč republikou, ale to nikomu nevadí. „Vyzdvihnu podmínky, které tam jsou perfektní. Jsme přímo na hřišti, z okna se díváme na fotbal. Plzeň je v topu, těšíme se tam,“ řekl Bulař.

Vybraná utkání je možné sledovat živě na našem YouTube kanálu:

Rozlosování skupin Českého národního poháru 2024Rozlosování skupin Českého národního poháru 2024