Naši fanoušci jsou nejlepší v malém fotbale, ocenil ostravský gólman Bůžek

11/07/2023, 16:57Český národní pohárAutor: Jaroslav Kára

Ostrava – Teprve v této sezoně se stal členem sestavy Ostravského Zábřehu a rovnou pomohl k největšímu úspěchu klubu na Českém národním poháru v malém fotbale. Brankář Viktor Bůžek byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje, v němž se domácí Ostravané zastavili až ve finále, kde je porazil celek BKMK Brno 2:0. „Cena pro nejlepšího brankáře je drobná náplast na prohrané finále. Mám ji hlavně díky klukům, kteří mi hodně pomáhali mi, bez nich bych to nedal,“ ocenil spoluhráče Bůžek.

Viktor Bůžek v penaltovém rozstřelu proti Eagles Polabí Kolín.
Viktor Bůžek v penaltovém rozstřelu proti Eagles Polabí Kolín.

A bez něj by nejspíš Ostravský Zábřeh nevybojoval stříbrné medaile. „Bylo to mé první mistrovství České republiky, kluci mě přibrali až letos. Doufám, že jsem jim aspoň pomohl, minimálně k finále,“ povídal skromně jedenadvacetiletý gólman.

Bezprostředně po neúspěšném boji o zlato převládalo u ostravských hráčů zklamání, ale v silné konkurenci představuje druhá příčka velký úspěch. „Je to poprvé, kdy se Ostravský Zábřeh dostal do finále, určitě máme radost, ale zároveň cítíme zklamání. Je to prostě mix všech emocí. Mohli jsme vyhrát, když jsme se dostali do finále, ale kluci z Brna byli prostě lepší. To je malý fotbal,“ uznal Bůžek.

Ostravané ve finále prohrávali od úvodní minuty, kdy se prosadil Marek Vintr. „Myslím, že s prvním gólem šlo něco dělat. Mohl jsem být lépe postavený, ale teď už to nevrátím,“ kál se brankář. V jedenácté minutě přidal druhý brněnský zásah český reprezentant Ondřej Paděra.

Na stříbrné medaile Ostravského Zábřehu by si přitom po základní skupině vsadil málokdo. Vždyť dvakrát prohráli – s týmem Véska Olomouc 0:2 a Barchovanem Libňatov 1:2. Díky závěrečné výhře 5:0 nad BK Roura Fellas Praha postoupili Ostravané jako jediný celek do play-off ze čtvrté příčky základní skupiny. „První dva zápasy nám nevyšly, díky fanouškům, kteří nás dost nakopli, jsme se s klukama hecli a vyšlo nám to. Druhé místo je pro nás velký úspěch,“ pokyvoval Bůžek.

V play-off Ostravský Zábřeh zvládl dva penaltové rozstřely. Nejprve v osmifinále vyřadil Protest Brno 3:2 po pokutových kopech, ve čtvrtfinále Lucián Praha 4:1 a pak v semifinále udolal Eagles Polabí Kolín 2:1 po penaltách. „Ani nejsem specialista na penalty, takhle to vyšlo a jsem rád, že mě to trefovalo. Jestli za to mohlo i štěstíčko, těší mě, že mi pomohlo,“ usmál se.

Ostravský Zábřeh udělal stříbrnými medailemi radost svým příznivcům, kteří podporovali své oblíbence i na hřišti Akademie Baníku Ostrava. „Naši fanoušci nám dokážou zápasy zpříjemnit, popohnat nás k lepším výkonům, vyhecovat nás. Troufnu si říct, že jsou nejlepší v malém fotbale vůbec,“ prohlásil Bůžek a těšil se patřičnou oslavu. „Party bude obrovská. Na Beats for Love budou mít velký problém nás dohnat,“ narážel na hudební festival v Ostravě, který vrcholil ve stejný den jako Český národní pohár.